Blog

جوانی با طب سوزنی

30 Sep 2017

طب سوزنی نه تنها به افزایش جوانی پوست افراد کمک میکند بلکه موجب افزایش نشاط عمومی در آنها نیز میشود. به طوری که افراد پس از یک دوره درمانی احساس سبکی، آرامش، ریلکسی و در عین حال شادابی و نشاط میکنند. به این ترتیب این سوزنها نه تنها ظاهر فرد را جوان میکند بلکه از درون نیز به جوان شدن او منجر میشود و درمجموع احساس رضایت و نشاط را به فرد منتقل میکند. در طول هر جلسه درمانی، مراجعهکننده بین ۱۰ تا ۳۰ سوزن یکبار مصرف را در نقاط مختلف و معینی از بدن دریافت میکند و در عین حال ممکن است به تشخیص درمانگر از ماسک، بادکش یا گواشا نیز برای او استفاده شود.

وی همچنین می افزاید: افرادی وجود دارند که باز هم نسبت به دریافت سوزن احساس خوبی ندارند و ترجیح میدهند حتی یک سوزن نیز دریافت نکنند.برای این گروه روش دیگری وجود دارد که میتوان آن را بهراحتی جایگزین طب سوزنی کرد و آن استفاده از طب فشاری در نقاط طب سوزنی به منظور جوانسازی و خونرسانی به پوست است. این شیوه نیز مانند طب سوزنی همان فرایند را دنبال میکند با این تفاوت که این شیوه در مقایسه با طب سوزنی مدت زمان بیشتری را برای درمان به خود اختصاص میدهد و بیمار باید تعداد جلسات بیشتری به مطب متخصص طب سوزنی مراجعه کند.

این متخصص طب سوزنی افزود: جوانسازی پوست به کمک طب سوزنی در کنار تمامی مزیت ها و حسن هایی که دارد تنها یک عارضه بسیار کوچک و سطحی با خود به همراه دارد و آن این است که ممکن است در برخی از نقاط صورت پس از دریافت سوزن کبودی یا قرمزی خیلی سطحی دیده شود که این عارضه نیز در مدت زمانی کمتر از۳ تا ۴ روز برطرف می شود. این عارضه در مقابل برخی از عوارض جبران نشدنی شیوه های جوانسازی پوست در طب مدرن غیرقابل مقایسه و قابل چشم پوشی است.

وی همچنین ادامه داد: معمولا جوانسازی پوست با کمک طب سوزنی در ۳ مقطع سنی قابل اجراست. این شیوه برای گروه های سنی ۲۵تا۳۰، ۳۰ تا ۴۰ و ۴۵ تا ۵۰ قابل اجراست. در این شیوه بیمار طی یک فصل چند جلسه طب سوزنی دریافت میکند و به این ترتیب در طول زندگی از نتایج این شیوه درمانی بهرهمند میشود. افراد جوانتر ممکن است مزایای این شیوه درمانی را در لحظه احساس نکنند اما در طول زندگی خواهند دید که روند پیری پوست و بروز چین و چروک در صورت آنها به شدت کند می شود اما روند درمانی و نتیجه به دست آمده در نهایت به نوع پوست افراد بستگی دارد و در افراد مختلف، متفاوت است. طب سوزنی نه تنها به افزایش جوانی پوست افراد کمک میکند بلکه موجب افزایش نشاط عمومی در آنها نیز میشود. به طوری که افراد پس از یک دوره درمانی احساس سبکی، آرامش، ریلکسی و در عین حال شادابی و نشاط میکنند. این سوزنها نه تنها ظاهر فرد را جوان میکند بلکه از درون نیز به جوان شدن او منجر میشود و در مجموع احساس رضایت و نشاط را به فرد منتقل میکند. در طول هر جلسه درمانی، مراجعهکننده بین ۱۰ تا ۳۰ سوزن یکبار مصرف را در نقاط مختلف و معینی از بدن دریافت میکند و در عین حال ممکن است به تشخیص درمانگر از ماسک، بادکش یا گواشا نیز برای او استفاده شود.

عالی زاده اظهار داشت: دلایل مختلفی موجب بروز پیری پوست و ایجاد چین و چروک در سطح پوست میشود که از میان آنها میتوان به مشکلات عصبی، استرس، بیخوابی، اسپاسمهای عضلانی در ناحیه سر و گردن و دندان قروچه در شب اشاره کرد. این مسائل در کنار پیری سلولهای پوستی یا خشک شدن پوست از جمله عواملی هستند که موجب بروز چین و چروک در سطح پوست میشوند. خوشبختانه طب سوزنی برای هر یک از این اختلالها درمانی دارد و به این ترتیب به طرق مختلف مانع بروز چین و چروک در صورت میشود و در عین حال ناراحتیهای دیگر مراجعهکننده مانند بیخوابی، استرس و اسپاسمهای عضلانی را نیز مرتفع میکند. پس از آنکه دلایل بروز چین و چروک در فرد مشخص شد و نسبت به درمان آنها با طب سوزنی اقدام کردیم. سراغ خود چروکها میرویم و بر نقاط مشخص چروکها با سوزن کار میکنیم و به این ترتیب موجب افزایش خونرسانی به پوست صورت میشویم. با اجرای این تکنیک مراجعهکننده پس از ۳ تا ۵ جلسه درمانی تغییراتی را در صورتش حس خواهد کرد. این تغییرات به طرزی طبیعی و ظریف است که همه متوجه آن میشوند اما نمیتوانند تشخیص دهند که فرد از چه شیوهای برای از بین بردن چروکها و جوانسازی پوستش استفاده کرده است.

این متخصص طب سوزنی همچنین اظهار داشت: درمانگران طب سوزنی با استفاده از سوزنهای باریک خود علاوه بر بهبود جریان گردش خون و غذارسانی به سلولهای ناحیه صورت، باعث آبرسانی بهتر به این سلولها و نشاط و جوانی پوست میشوند. این سوزنها به بدن کمک میکنند تا فرایند کلاژنسازی در سلولهای پوستی روند رو به رشدی داشته و سلولهای جوانتر جایگزین سلولهای پیرتر شوند. علاوه بر این دمای پوست فرد نیز با کمک سوزنها تنظیم میشود و جریان چی از طریق مردینهای سراسر بدن به سمت سلولهای پوستی حرکت کرده و موجب جوانسازی آنها میشود. جوان سازی پوست به کمک طب سوزنی در کنار تمامی مزیتها و حسنهایی که دارد تنها یک عارضه بسیار کوچک و سطحی با خود به همراه دارد و آن اینکه ممکن است در برخی از نقاط صورت پس از دریافت سوزن کبودی یا قرمزی خیلی سطحی دیده شود که این عارضه نیز در مدت زمانی کمتر از ۳ تا ۴ روز برطرف میشود. این عارضه در مقابل برخی از عوارض جبرانناشدنی شیوههای جوانسازی پوست در طب مدرن غیرقابل مقایسه و قابل چشمپوشی است.

وی همچنین در پایان افزود: افرادی وجود دارند که باز هم نسبت به دریافت سوزن احساس خوبی ندارند و ترجیح میدهند حتی یک سوزن نیز دریافت نکنند. برای این گروه روش دیگری وجود دارد که میتوان آن را بهراحتی جایگزین طب سوزنی کرد و آن استفاده از طب فشاری در نقاط طب سوزنی به منظور جوانسازی و خونرسانی به پوست است. این شیوه نیز مانند طب سوزنی همان فرایند را دنبال میکند اما با این تفاوت که این شیوه در مقایسه با طب سوزنی مدت زمان بیشتری را برای درمان به خود اختصاص میدهد و بیمار باید تعداد جلسات بیشتری را به مطب متخصص طب سوزنی مراجعه کند.

سئو سایت

sitesaz

seomir

web10

websaz

رویاگر

دوربین مدار بسته  :  chb-sso.ir

کاربرد طب سوزنی در درمان بیماری های صعب العلاج

30 Sep 2017

کاربرد طب سوزنی در بیماری ها


با تمامی پیشرفت هایی که دانش پزشکی داشته است هنوز بیماری های بسیاری وجود دارد که یا درمانی نداشته یا بیمار نیازمند مصرف داروهای فراوان و طولانی با عوارض جانبی زیادی است که پاسخ درمانی مطلوبی نیز از آن حاصل نمی شود به این گونه بیماری ها، بیماری صعب العلاج گفته می شود.

یکی از روش های درمانی که می تواند به این گونه بیماران پیشنهاد کرد، طب سوزنی است. طب سوزنی شامل تحریک نقاط ویژه ای در بدن به وسیله سوزن است که با قدمتی چند هزار ساله در دهه های اخیر مورد توجه دانشگاه ها و مجامع علمی دنیا قرار گرفته و امروز در سراسر دنیا بیماران زیادی برای درمان بیماری هایشان بخصوص بیماری های صعب العلاج به این روش درمانی روی آورده اند. سازمان جهانی بهداشت طب سوزنی را برای درمان بیماری های متعددی مورد تائید قرار داده است.

از جمله بیماری های صعب العلاجی که طب سوزنی می تواند به درمان آن کمک کند می توان به این موارد اشاره کرد:
عوارض حسی و حرکتی پس از سکته مغزی ، انواع فلج ها ، اختلالات بلع و تکلم ، مشکلات به دنبال آسیب اعصاب محیطی و نخاع ، سردردهای مزمن ، سندرم تونل کارپال ، پارکینسون ، ام اس ، تیک های عصبی ، اختلالات جنسی ، نازایی ، یبوست مزمن ، جوش های پوستی مقاوم به درمان ، بیماری های اعصاب و روان ، اختلالات تمرکزی ، وزوز گوش ، سرگیجه مزمن ، عوارض دیابت و ....

روش درمانی در هر مورد متفاوت بوده و بر حسب شرایط بیمار نقاط مختلف و متفاوتی انتخاب می شود. گاهی اوقات لازم است همزمان از تحریک نقاط با گرما، لیزر، مغناطیس و... نیز استفاده کرد.

ماساژ پزشکی نیز به عنوان یکی از زیر شاخه های طب سوزنی در بعضی موارد کمک کننده است. طب سوزنی با مکانیزم های مختلف به بازگرداندن توازن ارگان های داخلی بدن کمک کرده و با انجام دوره درمانی بدن به شرایط سلامت خود بر می گردد یا نزدیک می شود.

سئو سایت

 

اما نکاتی که بیماران در انتخاب طب سوزنی برای بیماری های صعب العلاج باید به آن توجه داشته باشند این است که :

از انجام چند جلسه طب سوزنی انتظار معجزه نداشته باشند و دوره درمانی را به صورت منظم انجام دهند تا سیر تدریجی درمان را مشاهده کنند. توجه داشته باشند که در بسیاری موارد نباید درمان دارویی یا سایر درمان های طب رایج را قطع کنند و از طب سوزنی به صورت مکمل در کنار درمان قبلی خود استفاده کنند. برای بیماری حادی مانند فشارخون، مشکلات قلبی ـ عروقی و ... طب سوزنی نمی تواند کمک موثری داشته باشد طب سوزنی اگر صحیح انجام شود، فاقد درد است. سوزن های مورد استفاده طب سوزنی یکبار مصرف است و بیماران نگران این مورد نباشند.

sitesaz

seomir

web10

websaz

رویاگر

دوربین مدار بسته  :  chb-sso.ir

 

 

مزایای طب سوزنی

30 Sep 2017

طب سوزنی
در حدود پنج هزار سال است که طب سوزنی در درمان بیماری ها در سراسر دنیا استفاده می شود و گفته می شود که زادگاه آن کشور چین بوده است. چینی های باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان، دارای کالبد انرژتیک است و انرژی در کانالهایی به نام مریدین جریان دارد. جالب است بدانید که امروزه با روش های علمی و دستگاههای الکترونیکی پیشرفته قابل رویت شده اند.

همانطور که آب در رودخانه ها جریان دارد ، انرژی نیز در کانالها ( مریدین ها ) در گردش است. تا زمانی که انرژی جاری است و مانعی در سر راه آن قرار نگرفته است، شبیه دوران کودکی، بیماری وجود ندارد و شخص سالم است، ولی همین طور که بزرگتر می شویم و تحت تاثیر عوامل خارجی و داخلی مانند مواد شیمیایی محیطی، تغذیه نامناسب ، استرس ، آلودگی صوتی، عدم تحرک و ..... قرار می گیریم ، این آلودگی ها مانند زباله هایی جریان انرژی را متوقف یا کند می کنند در نتیجه ، بیماری شروع می شود .

طب سوزنی از راه فرو بردن سوزن هایی به نقاط خاصی از بدن و تحریک این نقاط باعث درمان بیماری می شود.این شاخه از طب ، از چند دهه قبل در سراسر جهان گسترش یافته و نه تنها به عنوان داروی بیهوشی در بسیاری از عمل های جراحی ، بلکه در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است که در برابر درمان های کلاسیک مقاوم هستند. علاوه بر اینکه طب سوزنی عوارض جانبی که به طور شایع در دارو درمانی دیده می شود را ندارد. در عین حال، ساده، سالم و از نظر اقتصادی نیز کاملا مقرون به صرفه است .

طب سوزنی اگر چه به آرامی، ولی مطمئنا جایگزین یا مکمل درمان کلاسیک بیماری ها خواهد شد و امروزه بسیاری از دانشگاه ها، بیمارستان ها و بخش های تحقیق و درمان ، درباره طب سوزنی مطالب بسیار سودمندی ارائه کرده اند .در گذشته ، در خصوص چگونگی اثر بخشی طب سوزنی پاسخی قطعی وجود نداشت، اما امروزه محققان پاسخ این پرسش را یافته اند که ذیلا به اختصار به آن اشاره می شود :

پس از چندین دهه تحقیق و بررسی روی کارکرد سیستم عصبی ، هنوز میزان آگاهی ما اندک است، بویژه در ارتباط با طب سوزنی که از راه سیستم عصبی برروی بیماری های مختلفی با مکانیسم های گوناگون تاثیر می گذارد .اثرات طب سوزنی به دو صورت subjective ( خود شخص احساس می کند) و objective ( اثرات درمانی سوزن زدن) است :

الف : اثرات subjective
یکی از تاثیرات سوزن ها ، احساس درد خفیف در محل نفوذ سوزن و اثر دیگر ، احساسی است که به زبان چینی به آن deji (دجی ) می گویند. این کلمه معادل دقیقی در فارسی ندارد. ولی معمولا به « گرفتن » تعبیر می شود. دجی که بیمار آن را درک می کند، مجموعه ای از بی حسی ، سنگینی ، سوزش مختصر و احساس اتساع است . همچنین، این احساس ممکن است علاوه بر آن نقطه، در مسیر کانال مربوطه ( مجرای عبور انرژی در بدن ) نیز درک شود .

ب : اثرات objective
اثراتی است که درمانگر آنها را درک می کند.

اثر تسکین درد
از بهترین اثرات شناخته شده طب سوزنی ، اثر بی حسی (تسکین درد ) است . این اثر طب سوزنی از راه بالارفتن آستانه درد است. اثر تسکین درد، پایه و اساس طب سوزنی است و از این اثر در التهاب دردناک مفاصل و سردرد ، کمردرد، دندان درد و غیره استفاده می شود. فقط تعدادی از نقاط طب سوزنی در تسکین درد موثرتر است و این نشان دهنده اختصاصی بودن اثر نقاط طب سوزنی است .
اثر آرامش بخشی
سوزن زدن در نقاط خاصی ،موجب ایجاد آرامش در بیمار می شود و حتی تعدادی از بیماران پس از سوزن زدن به خواب می روند، ولی جالب اینجاست که پس از بیدارشدن ،سرحال و شاداب هستند، زیرا در نوار مغزی گرفته شده در طی درمان با طب سوزنی ،امواج دلتا و تتا کاهش یافته اند. از این خاصیت طب سوزنی در درمان بی خوابی ،اضطراب ، اعتیاد ، تشنج ، اختلالات مغزی و مشکلات رفتاری استفاده می شود .
اثر متعادل کننده
اثر هوموستاتیک یا تنظیم کننده که به معنی تنظیم ارگان های داخلی است این اثر نتیجه تنظیم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد داخلی است. بعلاوه، تعداد زیادی مکانیسم های تعادلی در بدن برای تنظیم تنفس، ضربان قلب، فشار خون، دفع ادرار، سوخت و ساز، تعریق، دمای بدن، تنظیم یونی خون و غیره وجود دارد و این مکانیسم در بیماری های مختلف آسیب می بیند و طب سوزنی براحتی این تعادل حیاتی بدن را به حالت اولیه و نرمال بر می گرداند. این خاصیت طب سوزنی باعث درمان همزمان چندین بیماری می شود. برای مثال چنانچه شخصی برای درمان یبوست به پزشک مراجعه می کند، معالجه صورت گرفته باعث درمان نسبی بیماری های دیگراو نیز می شود .
تقویت سیستم ایمنی بدن
اثر تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش مقاومت در برابر بیماری هاست . این اثر از راه افزایش گلبول های سفید، آنتی بادی ها، گاماگلوبولین و غیره انجام می شود، که موجب افزایش مقاومت بدن می گردد و حتی میزان آنتی بادی ها را که به علت فعال شدن سیستم اندوتلیال آزاد می شوند، تا چهار برابر اقزایش می دهد. بنابراین، طب سوزنی برای از بین بردن عفونت بسیار موثر است .

همچنین ، طب سوزنی در مواردی چون مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک و حساسیت به آنتی بیوتیک ها، بیماری های مزمن که آنتی بیوتیک نمی تواند عفونت را از بین ببرد و کاهش عوارض خطرناک آنتی بیوتیک، کاربرد دارد .درکشور چین نشان داده شده است که طب سوزنی به تنهایی برای از بین بردن عفونت هایی مانند التهاب آپاندیس و گلودرد چرکی موثر است، بنابراین، از آن برای افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت ها استفاده می شود و در مواردی که به مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک نیاز است ، می توانیم با طب سوزنی مصرف آنتی بیوتیک را کاهش دهیم . اثر ضد التهابی و ضد آلرژی
اثر طب سوزنی در بیماری های التهابی، مانند روماتیسم مفصلی و آرتروز و همچنین، بیماریهای آلرژی فصلی، رینیت، پسوریازیس، زگیل، گلودرد مزمن، التهاب حنجره، کهیر و خارش پوست اثبات شده است . شماری از محققان اثبات کرده اند که با طب سوزنی، آندروفین در بدن آزاد می شود که در درمان برخی از سرطان ها موثر است. اثر ضد التهابی و ضد آلرژی طب سوزنی از راه تنظیم سیستم ایمنی است .
اثر ایجاد آرامش
طب سوزنی می تواند موجب آرامش روان شود. این اثر با ایجاد تغییر درانتقال دهنده های عصبی در مغز میانی امکان پذیر می گردد، برای مثال، در بیماری پارکینسون موجب افزایش دوپامین مغز می شود . این اثر طب سوزنی باید از هیپنوتیزم و تلقین تفکیک شود، زیرا تنها 10 تا 15 در صد از افراد جامعه را می توان هیپنوتیزم کرد، در حالی که بی حسی طب سوزنی در هر فردی موثر است. برای هیپنوتیزم به آمادگی قبلی نیاز است، ولی حتی جراحی های بزرگ را هم می توان در موارد اورژانسی و بدون آمادگی قبلی با بی حسی توسط طب سوزنی انجام داد. همچنین ، تزریق ماده بی حس کننده لیدوکائین در نقاط طب سوزنی می تواند اثر طب سوزنی را از بین ببرد که نشان دهنده بی تاثیر بودن تلقین در طب سوزنی است .
اثر روی اندام های فلج شده 
طب سوزنی می تواند موجب تسریع بهبودی بیماران فلج شود، حتی روی بیمارانی که مدت ها قبل فلج شده اند، نیز موثر است، علی رغم اینکه درمان های قبلی آنها بی تاثیر بوده باشد و این اثر با تحریک سلول های شاخ قدامی نخاع و یا سلول های مغزی در ارتباط است که از یک مسیر بازخورد عمل می کند (تفسیر این روش درمانی، در پنجمین کنفرانس جهانی طب سوزنی درتوکیو ژاپن بیان شده است ).

مواردی که ذکر شد ،اثرات فیزیولوژیک طب سوزنی است چندین تئوری برای فهم مکانیزم طب سوزنی بیان شده است که بهترین آنها تئوری « دروازه درد » است این تئوری بیان می کند که درک درد توسط یک دروازه کنترل می شود و در شرایط طبیعی ،این دروازه به طور کامل باز است و پالس های درد توسط ریشه های عصبی کوچک به راحتی منتقل می شود ، ولی هنگامی که در بدن فرد سوزن فرو می بریم ( در طب سوزنی ) ، جریان عصبی دومی از محل سوزن توسط رشته های عصبی بزرگتر منتقل می شود و به سیستم عصبی مرکزی می رود، که این جریان دوم موجب بسته شدن دروازه کنترل درد می شود و احساس درد در بیمار برطرف می شود و حتی در جراحی های بزرگ مثل جراحی معده و یا جراحی ریه ، بیمار درد را احساس نمی کند. در این حالت بین جریان طبیعی انتقال درد توسط رشته های کوچک و جریان عصبی دوم توسط رشته های بزرگتر رقابت ایجاد شده و در نهایت، با انتقال جریان عصبی دومی، درد کنترل می شود. سیستم عصبی خودکار نیز در این کنترل درد دخالت دارد: این جریان عصبی توسط شبکه های عصبی سمپاتیک که در اطراف عروق وجود دارند، منتقل می شود.

اعجاز طب سوزنی در درمان سردردهای میگرنی

30 Sep 2017

" سر درد و طب سوزنی "
از آنجایی که طب غربی قادر به درمان موفقیت آمیز سردردهای میگرنی نمی باشد، بسیاری از این بیماران به متخصصین طب سوزنی مراجعه می کنند.یک تئوری شایع پزشکی در مورد علت ایجاد سردردهای میگرنی آن است که اسپاسم ( گرفتگی عضلانی ) غیرطبیعی که به دنبال آن شریان های مغز بطور غیرطبیعی گشاد می شوند، باعث بروز سردردهای میگرنی می شود.

اسپاسم اولیه باعث می گردد که به اندازه کافی خون به چشم ها نرسد و به همین دلیل قبل از بروز سردردهای میگرنی عده ای از بیماران دچار مشکلاتی در چشم ها می شوند ( همانند نورهای فلاش مانند ). سپس شریان ها شل و گشاد شده و مقدار زیادی خون به مناطقی که دچار کمبود خون شده اند وارد می گردد.

ورود این مقدار زیاد خون است که سبب بروز سردردهای شدید میگرنی می شود. به محض اینکه سردردهای میگرنی شروع شدند مصرف قرصهای مسکن مثل آسپرین واستامینوفن معمولا قادر به از بین بردن این سردردها نمی باشند.اکنون اجازه دهید فرد بیماری را بررسی نمایم که با شکایت سردردهای مکرر میگرنی به یک مطب طب سوزنی مراجعه کرده است.

بیمار خانم جوانی است که سردرد خود را چنین توصیف می کند: درد از بالای یک چشم شروع شده به بالا می رود و تا پشت گردن امتداد می یابد. این درد شدید و ضربان دار بوده و باعث گرم شدن و گر گرفتگی صورت می شود.در هنگام مراجعه به مطب و در بین راه سردرد او شروع شد و وقتی به مطب طب سوزنی رسید، سردرد او فوق العاده شدید بود. متخصص طب سوزنی با مشاهده صورت گر گرفته و قرمز بیمار متوجه شد که او دچار یک وضعیت گرمایی است. هنگامی که چشم های او معاینه شد چشم ها به نظر ملتهب می آمدند و بیمار نیز شکایت داشت که نور باعث ناراحتی در چشم های او می شود.

درمان را می توان هم در حین بروز سردردهای میگرنی برای متوقف کردن آن و هم در مواقع بین سردردها که بیمار احساس درد ندارد، انجام داد.
در هر دو مورد برقرار نمودن تعادل بین یانگ ( Yang) و یین ( Yin ) به پیشگیری از حملات بعدی سردرد کمک خواهد کرد.علاوه بر این، به بیمار توصیه می شود که از کشیدن سیگار، نوشیدن الکل و خوردن گوشت قرمز خودداری کند، زیرا این موارد باعث تحریک یانگ در بدن می شوند.

درمان اسکار با طب سوزنی

30 Sep 2017

درمان اسکار ( جای جوش ، جای زخم ، جای آبله و جای سوختگی ) با طب سوزنی
تقریبا تمام ما به نوعی با اسکارها درگیر هستیم. معمولا در زندگی همه حداقل یکبار آسیب پوست ایجاد شده که بعد از بهبودی جای ان باقی مانده است. برخی از این اسکار ها بسیار سطحی هستند و بعد از مدتی بهبود می یابند اما در موارد زیادی هم اسکارها در تمام عمر باقی می مانند. باقی ماندن اثر زخم و جای جوش و آبله به خصوص در صورت و دستها اغلب برای بسیاری از مردم ایجاد مزاحمت می کند و در زیبایی آنها تاثیر زیادی می گذارد. به همین علت این افراد درمانهای متفاوت زیادی را در طول زندگی خود تجربه می کنند. در این مطلب ما ما به این افراد مژده می دهیم که طب سوزنی هم یک راه خیلی خوب و بی عارضه در درمان جای جوش ، درمان جای زخم و درمان جای آبله و سوختگی است.

اسکار چیست ؟
در زخم های وسیع یا عمیق معمولا پوست نمی تواند خود را با بافت طبیعی جایگزین کند و بنابراین برای ترمیم سلولهای فیبروبلاست به منطقه آسیب می آیند و ایجاد بافتی را می کنند که فیبروز نام دارد. بافت فیبروز جایگزین پوست طبیعی شده و خود را به صورت برجسته ، فرورفتگی و سطح براق و غیرهمرنگ با بافت پوست نشان می دهد. البته پوست های خشک بیشتر مستعد اسکار هستند و حتی در هنگام درمان هم این افراد کمتر درمان می شوند.( مژده : طب سوزنی پوست خشک را هم درمان می نماید.)

طب سوزنی چطور اسکار را درمان می کند ؟
برای درمان باید کاری کرد تا بدن وادار شود بافت فیبروز را از بین ببرد و پوست طبیعی ( کلاژن ، الاستین و سلولهای اپیتلیال ) جای آن را بگیرند.برای این منظور طب سوزنی سه کار اصلی انجام می دهد :

اولا روی ارگانهای بدن کار می شود تا فرایندهای ترمیمی پوست در کل بدن فعال شود. به همین علت هم پوست مرطوب می شود.
ثانیا روی بافت سطحی اسکار ها کار می شود که شبیه استفاده از انواع لیزر ، کرم های موضعی ، ساب سیژن و پیلینگ است.
ثالثا روی استطاله های عمقی اسکارها نیز کار انجام می شود.

میزان این درمان چقدر است؟ قدرت درمانی طب سوزنی چطور است ؟
نسبت به افراد مختلف متفاوت است. البته از آنجا که کار ترمیمی است بسیار طول می کشد اما آثار اولیه را بعد از 10 جلسه نشان می دهد. به این ترتیب بیمار و اطرافیانش متوجه تغییرات کاهش عمق و کاهش وسعت ضایعات می شوند و به ادامه این درمان طولانی امیدوار می گردند.آنچه ما در بیمارانمان دیده ایم ضایعات بین 30 تا 100% بهبود یافته اند.

اکنون نیز در کلینیک بیماری که با 13 جلسه 40% بهتر شده ، بیماری که با 11 جلسه 60% بهتر شده ، بیماری که با 6 جلسه 30% بهتر شده وجود دارند و با خوشحالی درمانشان را ادامه می دهند.
منبع : موسسه جامع طب سوزنی ایران

آرتروز گردن و طب سوزنی

30 Sep 2017

گردون و طب سوزنی

 

ارتروز گردن یکی از شایعترین بیماریهای شغلی است که البته در بعضی مشاغل مثل دندانپزشکی بیشتر دیده میشود.

از انجا که اعصاب دست در ناحیه گردن از بین مهره ها خارج شده و به طرف انتهای دستها میروند در اثر ارتروز مهره های گردنی یا دیسک بین مهره ای مهره های گردنی و دلایل دیگری ممکنست تحت فشار قرار گیرند و بیمار دچار درد در ناحیه گردن همراه با انتشار به قسمت بازو و ساعد همراه با احساس بی حسی و کرخی گردد. درد ناشی از ارتروز گردن ممکنست به ناحیه شانه ها و بین کتفها و یا ناحیه پس سر منتشر شود.

این دردها گاهی برای بیمار بسیار طاقت فرسا میشود. در این موارد علاوه بر استراحت و استفاده از محافظهای گردنی ممکنست مسکن تجویز شود یا بیماران تحت درمان فیزیوتراپی قرار میگیرند. البته ممکنست کشش برای ناحیه گردن انجان شود و یکسری تمرینات ایزومتریک برای ناحیه گردن توصیه گردد. طب سوزنی همراه با ماساژ چینی در مواردی میتواند موثر باشد هرچند که ارتروز را نمیتوان کاملا درمان کرد ولی با این روشها میتوان درد ان را تسکین داد و از پیشرفت ان جلوگیری کرد

آرتریت ( التهاب مفاصل ) و طب سوزنی

30 Sep 2017

در طب غربی اکثر موارد آرتریت را بصورت آرتروز ( استئوآرتریت ) یا آرتریت روماتوئید تقسیم بندی می کنند . آرتروز ( استئوآرتریت ) بیماری ای است که بر اثر فرسودگی مفصل ها ایجاد می شود و بنابراین بیشتر در افراد مسن دیده می شود. در افراد جوان ، این بیماری معمولاً در مفصل هایی بروز می کند که قبلاً دچار صدمه شده باشند ( برای مثال صدماتی که در هنگام مسابقات ورزشی ایجاد می شود )

این بیماری مفصل های بزرگ را گرفتار می کند ( مفصل هایی مثل مفصل لگن و مفصل زانو ). هنگامی که سطوح طبیعی مفصلی فرسوده شده و از بین می روند ، تجمعاتی از کلسیم در آن ایجاد می شوند و بیمار متوجه می شود که مفصلش سفت شده و دردناک می گردد ( بخصوص در هنگام حرکت دادن مفصل ). از سوی دیگر، بیماری آرتریت روماتوئید یک بیماری التهابی است که می تواند افراد را در هر سنی گرفتار کند ( حتی بچه ها نیز ممکن است دچار این بیماری شوند ).

بطور کلی در بیماری آرتریت روماتوئید ، مفصل های کوچکتر دچار مشکل می شوند و ملتهب و تغییر شکل می یابند. بعضی از این بیماران بطورکامل بهبود می یابند در حالی که عده ای دیگر ممکن است از کار افتاده و زمین گیر شوند. با این حال اکثر افرادی که دچار آرتریت روماتوئید می شوند بدون اینکه دچار موارد شدید آن گردند درجاتی از ناتوانی را تجربه می کنند. بنا به دلایلی، این بیماری در بین خانمها شایعتر از مردان می باشد.

ویژگی هر دو نوع این آرتریت ها آن است که مفصل ها دردناک و سفت می شوند و ممکن است متورم شده و باد کنند. در طب سنتی چین، این علایم و مشکلات را به انسداد جریان چی (QI) در بدن نسبت می دهند که این وضعیت یا بر اثر گرفتاری مریدین ها به علت تهاجم عوامل خارجی ایجاد می شوند و یا بر اثر صدمه دیدن یک مریدین ایجاد می گردد. صدمه به یک مریدین ممکن است در ابتدا بصورت کاملاً موضعی در یک جا باشد اما اگر درمان نگردد اختلال در جریان چی (QI) ممکن است گسترش یافته و سایر مریدین ها را نیز گرفتار سازد. برای مثال، اگر یک فوتبالیست دچار صدمه ای در زانویش شود، زانوی او متورم و کبود می شود.

این وضعیت بعد از مدتی بهبود یافته و زانو به وضعیت طبیعی خود باز می گردد. از سوی دیگر، اگر این فوتبالیست سعی کند که قبل از بهبودی کامل ، دوباره فوتبال بازی کند ، این وضعیت می تواند با بهبودی او تداخل نموده و باعث مزمن شدن مشکلش شود. در طب غربی این وضعیت این چنین شرح داده می شود که یک صدمه اولیه باعث بروز واکنشی در مفصل می گردد که با فشارها و استرس های بیشتری که بر آن وارد می شود منجر به یک وضعیت التهابی مفصل ( آرتریت ) می شود. اما طب سنتی چین عقیده دارد که صدمه اولیه باعث بروز اختلال در جریان چی (QI) در مریدین کیسه صفرا می شود. از آنجایی که جریان چی (QI) به حالت طبیعی خود باز نمی گردد، این اختلال گسترش یافته و به مریدین مثانه، معده، کبد، کلیه و طحال انتشار می یابد.

این انسداد جریان چی (QI) است که باعث بروز درد و تورم در مفصل می شود. متخصص طب سوزنی با زدن سوزن به نقاط خاصی می تواند این انسداد را برطرف نموده و مشکل بیمار را حل نماید. با اینحال بیماری آرتریت اغلب در بیش از فقط یک مفصل رخ می دهد و مثال این فوتبالیست، یک مثال مشخص بیمار مبتلا به آرتریت نمی باشد.

اجازه دهید یک مثال دیگر را بیان کنم. یک خانم میانسال با شکایت از درد در مفاصلش به یک متخصص طب سوزنی مراجعه نموده است. او این مشکل را چندین سال است که دارد و به تدریج نیز دردش بیشتر شده است. مشکل او به ویژه در آب و هوای سرد و مرطوب بدتر می شود. او متوجه شده است که در ماههای تابستان، حالش بهتر بوده و تحرک بیشتری دارد. دردی که در مچ دستهایش دارد و نیز درد و گزگز انگشتانش باعث شده است که نتواند بخوبی از انجام کارهای خانه، خیاطی کردن و یا نامه نوشتن برآید.

دو نکته مهمی که در شرح حال این بیمار وجود دارد آن است که (1) وضعیت او مزمن بوده و (2) مشکل او با سرما و رطوبت بدتر می شود. بنابراین به نظر می رسد که رطوبت و سرما ممکن است از عوامل خارجی ایجاد کننده بیماری او باشند.

در معاینه این بیمار مشخص شد که اطراف مفاصل گرفتار او مقداری تورم وجود دارد. این وضعیت نیز بیانگر آن است که انسدادی در جریان چی (QI) وجود دارد. زبان او دارای پوشش نازک، مرطوب و سفید می باشد که نشان دهنده تهاجم سرما و رطوبت به بدن می باشد. و بالاخره اینکه نبض او عمیق و آهسته می باشد. چنین نبضی بیانگر آن است که بیماری او داخلی (و بنابراین مزمن) بوده و ماهیت آن سرد می باشد.

برای درمان این بیمار، متخصص طب سوزنی از نقاطی استفاده می کند که تهاجم سرما و رطوبت را از بین برده و انسدادی که در جریان چی (QI) وجود دارد را برطرف نماید. بعلت مزمن بودن بیماری، تولید چی (QI) حفاظتی بدن نیاز به تحریک دارد تا به بیمار کمک نماید که با بیماری اش مقابله کند. همچنین متخصص طب سوزنی ممکن است از نقاطی در دست و مچ دست استفاده نماید تا از مشکلات بیمار کم کند.

اکنون به بیمار دیگری نگاه می کنیم که از نظر طب غربی دچار یک حمله حاد آرتریت روماتوئید شده است. موضوع جالب در اینجا آن است که هر دوی این بیماران ( چه بیمار مبتلا به آرتریت روماتوئید مزمن و چه بیمار مبتلا به نوع حاد آن ) توسط طب غربی با یک نوع از داروها درمان می شوند ( داروهای مسکن ، ضد التهاب و احتمالاً کورتون ها ). با اینحال از نظر یک متخصص طب سوزنی ، درمان این دو بیمار کاملاً با یکدیگر متفاوت خواهد بود زیرا مشکل آنها با هم تفاوت می کند.

این بیمار دومی یک خانم سی ساله است که اخیراً دچار ورم و درد در مفاصلش شده است. او دچار تب خفیفی است و مفاصل مبتلایش قرمز و گرم هستند. درد مفاصل او مانند بیمار قبلی ثابت نمی باشد. بعضی از روزها زانوهایش خیلی دردناک هستند و بعضی از روزها مچ دستهایش دردناک می شوند. گاهی اوقات نیز مچ پاهایش مشکل ساز می گردند.

با توجه به شرح حال این بیمار، متخصص طب سوزنی متوجه می شود که تهاجم گرما ( ایجاد قرمزی مفاصل و تب ) و باد ( انتقال درد از یک مفصل به مفصل دیگر ) باعث بروز مشکل در این بیمار شده است. با مشاهده صورت گُر گرفته بیمار مشخص می شود که یک بیماری گرم ( داغ ) وجود دارد. زبان بیمار قرمز بوده و دارای پوشش زرد می باشد. نبض او نیز سریع و پرقدرت است. تمام این علایم نشان دهنده آن است که تهاجم گرما به بدن صورت گرفته است.

در مورد این بیمار نیز باید هدف از درمان آن باشد که عوامل خارجی مهاجم که باعث بیماری شده اند ( یعنی گرما و باد ) از بدن بیمار دفع شوند و انسداد جریان چی (QI) برطرف گردد. هنگامی که جریان چی (QI) دوباره در بدن جریان طبیعی خود را به دست بیاورد و گرما و باد نیز دفع شوند، مفاصل بیمار نیز به حالت طبیعی خود باز خواهد گشت.

کاهش وزن با طب سوزنی دکتر انصاری

30 Sep 2017

1. اثر طب سوزنی در کاهش پرخوری
مصرف بیش از حد غذا، علت اصلی چاقی است. طب سوزنی ناحیه ventromedialهیپوتالاموس مغز را تحریک میکند و میزان تیروزین و دوپامین این ناحیه را زیاد میکند که موجب کاهش اشتها خواهد شد.

2. اثر طب سوزنی در کاهش عملکرد هضم و جذب غذا
دیاستاز بزاق، پپسینوژن سرم، آمیلاز سرم و زیلوز ادرار افراد چاق بیشتر از افراد عادی است. با طب سوزنی موارد فوق کاهش مییابد که موجب کاهش فعالیت هضم و جذب غذا میشود.

3. اثر طب سوزنی در افزایش مصرف انرژی
طب سوزنی موجب افزایش حرارت بدن افراد چاق میشود و میزان متابولیسم پایه (BMI) را افزایش میدهد، زیرا متابولیسم افراد چاق پایینتر از افراد عادی است.

4. اثر طب سوزنی در کاهش چربیهای ناحیهای
طب سوزنی موجب کاهش چربی مخصوصاً در ناحیه کمر میشود. طب سوزنی موجب افزایش لپتین و انسولین میشود و اثر کاهش چربی شامل اعضای داخلی بدن نیز میگردد که توسط مکانیسم کاهش مقاومت به انسولین است.

5. اثر طب سوزنی روی غدد داخلی بر سلولهای چربی
اختلال غدد داخلی سلولهای چربی یکی از مهمترین علل عوارض فشار خون و بیماری عروق کرونری، بیماری سکته مغزی و دیابت نوع دوم است. طب سوزنی این اختلال را درمان میکند که باعث پیشگیری و درمان چاقی میگردد.

مطالعات بالینی نشان میدهد که طب سوزنی از طریق تنظیم میزان لپتین، ادیپونکتین و رزیستین که توسط سلولهای چربی ترشح میگردد، میتواند اختلال اندوکرین سلولهای چربی را رفع نماید. علاوه بر این، میزان گیرندههای لپتین را تنظیم میکند. شایان ذکر است که طب سوزنی همراه الکتریسیته نتیجه بهتری خواهد داشت.

اثرات طب سوزنی در درمان چاقی

30 Sep 2017

امروزه چاقی با عوارض زیادی که بر جسم و روان مردم جامعه می گذارد به یک معضل اساسی تبدیل شده است. بنابراین درمان چاقی و کاهش وزن یکی از دغدغه های مهم نظام های بهداشت و درمان ، عموم مردم و پزشکان می باشد . چاقی باعث افزایش ریسک مشکلات قلبی عروقی ، دیابت ، مشکلات اسکلتی عضلانی ، افزایش درد ، اضطراب و افسردگی و ... می شود. علاوه بر اینها چاقی با آثار بدی که بر زیبایی و تناسب اندام می گذارد از این جهت نیز باعث تخریب روحیه فرد چاق شده و او و اطرافیانش را آزار می دهد.

فاکتورهای موثر بر چاقی
عوامل متعددی بر چاق شدن شخص اثر گذار است.کم تحرکی با کاهش سوخت و ساز باعث چاقی است و استفاده از غذاهای پر کالری این روند را به شدت افزایش می دهد. شاید وضعیت تغذیه ای نابسامان و کم تحرکی مهمترین عوامل باشند اما در این بین عوامل متعددی هستند که به چاق شدن افراد کمک می کند. برخی از این عوامل در زیر اشاره می شود :

وعده های غذایی نامنظم استرس های روانی حین غذا خوردن مسایل روانی مثل اضطراب ، افسردگی و اختلالات خواب برخی بیماری ها مثل کم کاری تیرویید ، کم خونی و دیابت برخی داروها مثل داروهای ضد التهاب مشکلات گوارشی مثل یبوست ، التهاب معده ، روده تحریک پذیر برخی مشکلات هورمونی زنان عوامل ژنتیکی مشکلات عضلانی و اسکلتی به علت کم تحرکی رژیم های لاغری نامناسب قبلی استفاده از داروهای شیمیایی و گیاهی کاهش وزن نامناسب و خودسرانه کاهش وزن سریع
و...

همان طور که فاکتورهای موثر بر چاقی زیاد هستند به همین نسبت روش های درمانی مختلف ابداع شدند و هر کدام از دیدگاهی به درمان چاقی می پردازند. یکی از این روش ها طب سوزنی است. طب سوزنی روش های متعدد و توانایی های متفاوتی در درمان چاقی دارد. البته درمان موثر و مناسب با این طب به تشخیص پزشک طب سوزنی، شرح حال گیری دقیق از بیمار ، صبر و حوصله بیمار و دیدگاه پزشک طب سوزنی به چاقی و عوامل موثر بر آن بستگی دارد. بنابراین ممکن است بیماری که قبلا از طب سوزنی نتیجه نگرفته است با مراجعه به پزشک دیگری نتیجه خوبی بگیرد. همچنین سرعت بازگشت چاقی نیز به همین عوامل مربوط است.

طب سوزنی اشتها را کم می کند
طب سوزنی با کاهش اضطراب به آسانی باعث کاهش اشتها می شود. در این زمینه دو اتفاق مهم روی می دهد : اولا اینکه ولع زیاد به غذا و ریزه خواری به راحتی کنتل می شود.و ثانیا اینکه بیمار زودتر سیر می شود. همین کمک طب سوزنی می تواند بسیاری از بیماران که نمی توانند رژیم بگیرند را نجات دهد و از این پس آنان به آسانی رژیم غذایی متخصصین تغذیه را رعایت کنند.

کاهش جذب غذا با طب سوزنی
یکی از سختی های بیماران چاقی مقاوم به درمان یبوست و مشکلات گوارشی است. طب سوزنی به راحتی کارکرد گوارشی را اصلاح کرده و حرکت روده ها را تسریع می کند. بنابرای زمان حضور غذا در روده ها کاهش می یابد و جذب غذا کمتر می شود.

افزایش سوخت و ساز
با طب سوزنی می توان سوخت و ساز بدن را تا حدودی افزایش داد. این اتفاق برای بیماران کم کاری تیرویید ، افسردگی ، کسانی که قبلا رژیم های سخت گرفته اند و کسانی که علیرغم اشتهای کم وزن بالایی دارند مفید است و به آنان کمک های خوبی می نماید.

کاهش سایز موضعی
یکی از خوبی های ویژه طب سوزنی کاهش سایز و لیفتینگ بدن است. در این حالت با تکنیک های خاصی می توان سایز شکم ، پهلو ، بازو ، ران ، باسن و ... را کاهش داد و یا به بدن فرم بهتری داد. بنابراین مشخص است که طب سوزنی از افتادگی و شلی پوست جلوگیری می نماید. در خیلی از موارد نیز بیماران به دنبال کاهش وزن زیادی نیستند اما فرم بدن برایشان مهم است و این کارکرد طب سوزنی آنها را از این دغدغه مهم و اضطراب بزرگ نجات می دهد.

سخن نهایی
بسیاری از عواملی که بر چاق شدن افراد موثر هستند به صورت مستقیم یا غیر مستقیم با طب سوزنی بهبود می یابند. بنابراین برای کنترل مشکلاتتان از این روش کمک بگیرید ، حوصله داشته باشید و به پزشکی که انتخاب کرده اید اعتماد کنید.

درمان سردردهای میگرنی با طب سوزنی

30 Sep 2017

میگرن معمولا ضربان دارد و می تواند با تهوع و استفراغ یا استشمام بوهای مخصوص آغاز شود. ترس و ناراحتی از نور، آزار دیدن از ازدحام و ترافیک و سر و صدا از دیگر علائم میگرن است، اما سابقه فامیلی میگرن و تایید اقدامات تشخیصی نورولوژیست است که می تواند میگرن بودن سردرد را ثابت کند. البته نوعی میگرن هم وجود دارد که به میگرن عصبی معروف شده است. این میگرن فاقد علائم تشخیصی یک میگرن واقعی است اما همان نوع آزار را دارد.

اما نکته مهم این است که میگرن معمولا بخش قابل توجهی از زندگی بیمار و عملکرد روزانه بیمار را می گیرد و موفقیت های فردی و اجتماعی افراد را مختل می کند. اقدامات پزشکی هم در اکثر موارد موفق نیست. داروهایی مانند میگراستاپ ، سوماتوتریپتان و غیره نیز نتوانسته اند به طور جدی باعث تخفیف درد میگرنی شوند.

خوشبختانه طب سوزنی توانمندی قابل توجهی در درمان یا کنترل میگرن دارد. درمان میگرن در طب سوزنی با دو روش مختلف قابل انجام است که هر دو بسیار خوب عمل می کنند:روش اول، طب سوزنی سنتی است که در قالب ده جلسه، هفته ای دو تا سه بار انجام می شود و در بیشتر موارد با بهبودی همراه است.

روش دوم، تریگردرمانی است که بیشتر، گرفتگی های مزمن عضلات سر و گردن را مد نظر دارد و با آزادسازی آنها، کل منطقه را به سمت ترمیم و بهبودی برده، از تکرار و تحریک حملات میگرنی جلوگیری می کنند، این روش معمولا 2 تا 3 جلسه درمانی طول می کشد.
یادآوری: درمان های یادآور پس از پایان جلسات طب سوزنی، نقش قابل توجهی در دوام درمان دارد.

جوان شدن و زیبایی واقعی صورت و بدن با روش امبدینگ

30 Sep 2017

با روش زیبایی صورت با طب سوزنی می توان لیفتینگ صورت انجام داد که حدودا" 10 تا 15 سال درمانجو را جوان می کند و سحر و معجزه ای هم در کار نیست.

تاریخچه جوانسازی صورت با طب سوزنی :
چند هزارسال قبل چینیها از طب سنتی چین و طب سوزنی برای جوان شدن و زیبا نگه داشتن امپراتورها و شاهزادگان استفاده میکردند. استفاده از طب سوزنی سنتی در جوان سازی مسئله جدیدی نیست. استفاده از این روش در سال های ۹۶۰-۱۲۷۰ بعد از میلاد مسیح و همزمان با امپراتوری سونگ رایج بوده است. اما به دلیل هزینه ی بالای طب سوزنی زیبایی، فقط مخصوص خانواده سلطنتی چین بوده و افراد عادی قادر انجام این درمان نبودند.

قرن ها بعد پزشکان دریافتند که استفاده از طب سوزنی سنتی برای درمان افرادی که دچار فلج یک طرفه عصب صورت ( Bell’s Palsy ) می شدند، بعد از گذشت 7- 6 جلسه منجر به بروز تغییرات واضحی از جمله روشن تر شدن پوست و بهبود خاصیت ارتجاعی آن، در نیمه صورت می شود. این نکته، درمانگران را به فکر برد که استفاده از طب سوزنی سنتی می تواند در جوانسازی پوست صورت موثر باشد و خوشبختانه نتیجه تحقیقاتی که در این زمینه انجام شد بسیار مثبت بود.

در سالهای اخیر با پیشرفتهای صنعت زیبایی درکشورهای اروپایی توجه زیادی به کاربرد طب سوزنی در زیبایی و به خصوص جوانسازی صورت شده است، به نحوی که با توجه به نداشتن عوارض جانبی و عملکرد کاملا طبیعی آن علاوه بر عامه مردم، بسیاری از ستارگان و هنرپیشگان نیز به صورت ثابت از آن بهره میگیرند.

نحوه عملکرد پوست برای زیبایی صورت: کلاژن پروتئینی است که در ساختار پوست نقش مهمی را بر عهده دارد. به زبان ساده، کلاژن مانند چسبی با خاصیت ارتجاعی بالا سبب سفتی و ارتجاع پوست میشود و کمبود آن سبب شلی، افتادگی و ایجاد چین و چروک در پوست خواهد شد. کلاژن به صورت طبیعی در پوست افراد به طور دائم در حال از بین رفتن و ساخته شدن است. روند بازسازی کلاژن در پوست افراد جوان بهتر انجام میشود و با افزایش سن بهخصوص در خانمها بعد از چهل سالگی این روند کاهش مییابد.

منشا اصلی زیبایی صورت از نظر طب چینی: باید بدانید که در حقیقت زیبایی طبیعی صورت از اینجا شروع می شود که از نظر طب چینی، زیبایی ظاهری محصولی از زیبایی درون بدن تلقی می شود، یعنی اگر همه ی مسیرهای انرژی و ارگانهای بدن، خون و مایعات بدن در تعامل و تعادل با یکدیگر باشند، مشکلی درحرکت آنها نباشد و کم و زیادی در عملکرد آنها وجود نداشته باشد، بنابراین دلیلی برای زیبا نبودن صورت و بدن وجود ندارد. در طب چینی و طب سوزنی از طریق ایجاد زخم های میکروسکوپی درناحیه، موجب فعال شدن واکنش های التهابی و افزایش جریان خون در منطقه شده و پس از دو تا سه هفته آغازفعالیت کلاژن سازی پوست را شاهد خواهیم بود.

درمان های مختلف زیبایی صورت با طب چینی و روش کت گوت یا امبدینگ در طب سوزنی: هرنوع لک، جوش و جای مانده ی جوش روی صورت، سیاهی دور چشم، افتادگی پوست و پلک چشم، چروک های پوستی عمیق و ظریف، منافذ باز پوست و آکنه را می توان درمان کرد. همه ی موارد اشاره شده در بالا نشان دهنده ی ضعف در یک یا چند ارگان بدن می باشد و یا نقص در یک یا چند مسیر حرکت انرژی بدن، که با روش امبدینگ در طب سوزنی این موارد را با اصلاح نقص ها و مشکلات مربوط به ارگان ها و کانال های انرژی بدن که به صورت موضعی مخصوصا" برای صورت انجام می شود بر طرف می کنند.

با اصلاح درون بدن با روش امبدینگ درطب سوزنی و طب چینی، دیگر مشکلات زیبایی در صورت شما وجود نخواهد داشت، به آسانی و بدون استفاده از دستگاهی خاص یا کرم های پوستی و دردسرهای دیگر توسط سیستم بدن خودتان می توانید صورتی زیبا و ماندگارترداشته باشید. بر اساس مقاله منتشر شده در یکی از ژورنال های معتبر آمریکا در سال ۱۹۹۶، از بین ۳۰۰ نفر داوطلب استفاده از طب سوزنی برای جوان سازی پوست، نزدیک به 90 درصد از نتیجه درمان راضی بودند.

با روش زیبایی طب چینی، چند سال صورت ما تغییر می کند و زمان ماندگاری چقدر است؟ با روش زیبایی صورت با طب سوزنی و همچنین امبدینگ می توان لیفتینگ صورت انجام داد که حدودا" 10 تا 15 سال درمانجو را جوان تر می کند و سحر و معجزه ای هم در کار نیست. ماندگاری روش طب سوزنی زیبایی برخلاف بعضی از روش های متداول موجود درجامعه پزشکی، بین 1.5 تا 3 سال می باشد. عارضه ای در طب چینی زیبایی و طب سوزنی وجود ندارد و داروی خاصی نیز توصیه نمی شود.

نحوه انجام روش زیبایی صورت با طب چینی: معمولا" برای زیبا شدن صورت در درمان هایی که در این گزارش اشاره می شود، ابتدا بایستی از روش امبدینگ یا کت گوت که به صورت کاشتن مقداری نخ جراحی معمولی قابل جذب به کمک سوزن مخصوصی در نقاط طب سوزنی بدن است استفاده شود، البته یک یا دو مرتبه و برای اصلاح بیماری ها و مشکلات درونی بدن که همان گیرها و ضعف های مسیر انرژی یا ارگانهای بدن است انجام می شود.

نخ مخصوص در روش امبدینگ در نقاط تشخیص داده شده توسط پزشک مربوطه در بدن کاشت می شود و بعد از انجام این کاشت درمانجو بایستی هفته ای یک بار به مدت 5 جلسه که یک دوره محسوب می شود مراجعه نماید. در این فاصله ی زمانی همان طور که در مورد روش کت گوت یا امبدینگ توضیح داده شد، نخ های کاشته شده درنقاط مورد نظر از بدن، اثرات تحریک کننده ای انجام می دهند که بر خلاف طب سوزنی سنتی فرد بعد از اتمام جلسه تا مدتی این اثرات را با خود به دنبال دارد. در روش زیبایی صورت با طب چینی که روی فرد درمانجو انجام می شود.

کارهای تخصصی دیگری به عنوان مکمل درمان در همین دوره 5 جلسه ای نظیر روش گواشا که نوعی ماساژ صورت به همراه یک لایه برداری خفیف چینی است، روش تپینگ و میکرونیدل و تریدینگ هم انجام می شود. همچنین از ماسک جنسینگ قبل یا بعد از انجام این روش ها برای رساندن انرژی بیشتر به موضع مورد نظر صورت استفاده می شود.

روش میکرونیدل طب چینی در زیبایی صورت چیست ؟ 
روشی در طب چینی می باشد که برای افزایش خون رسانی و تحریک بازسازی پوست درقسمت مورد نظر صورت که این موارد باز هم با تحریک روی مسیرها انجام می شود.
روش تردینگ طب چینی در زیبایی صورت چیست؟
با سوزنهای ظریفی در طول های متفاوت که از زیر پوست صورت رد می کنند تردینگ انجام می شود که درد قابل تحملی دارد و باید 30 تا 45 دقیقه این سوزن ها را در صورت نگه داشت و بعد از خارج شدن سوزن، درمانجو لیفتینگ صورت، کاهش چروک و بهتر شدن رنگ صورت را احساس می کند و بعد از سه جلسه تغییرات انجام شده با این روش به راحتی قابل لمس است.

این روش نسبت به طب سوزنی سنتی زیبایی 3 تا 5 برابر اثر بخش تر می باشد. روش تردینگ یا رد کردن سوزن از پوست برای درمان زیبایی یک روش اختصاصی می باشد که توسط دکتر سامان عبدلی در ایران انجام می شود و نیز آموزش این روش تحت نظارت انجمن طب سوزنی و توسط دکتر سامان عبدلی انجام می گیرد.

روش تپینگ طب چینی در زیبایی صورت چیست ؟
روشی در طب چینی می باشد که از وسیله ای به نام سوزن هفت ستاره برای گذاشتن اثرات سوزن و تحریک عمیق تر لایه های تحتانی پوست و باز سازی پایه ای تر آن انجام می شود، پوست صورت با این حرکات برای باز سازی موضع مورد نظر اقدام می کند و به طور طبیعی سلول های پوست را ترمیم می کند.

مشکلات زیبایی و نحوه اثر روش زیبایی صورت با طب چینی
چروک های ریز
به راحتی و در مورد چروک های عمیق تر با یک میزان کمتری جواب دهی دارد.
چین های سطحی
چین هایی ظریف و کم عمق هستند و عمدتا در اثر کاهش میزان آب و چربی پوست و در نواحی اطراف چشم و دهان ایجاد می شوند.

چین های عمیق
این چین های دارای عمق بیشتری هستند و علت ایجاد آنها کاهش محتوای کلاژن پوست است. این چروک ها معمولا در نواحی پیشانی، بین دو ابرو و خط خنده دیده می شوند.
سیاهی دور چشم
اگر جنبه ی ژنتیکی آن قوی نباشد به راحتی با روش زیبایی طب چینی قابل حذف شدن است.
پف زیر چشم
نیز به راحتی قابل حذف شدن می باشد. در طب چینی پف و تیرگی اطراف چشم یكی از علائم نارسایی در كانال كلیه است كه ممكن است ضعیف شده باشد و با روش امبدینگ این مورد بر طرف می شود.

لیفت صورت ، افتادگی پوست و بر طرف کردن غبغب، بر طرف کردن حالتهای کیسه ای کنار گونه ها به راحتی قابل انجام است. در طب چینی یكی از وظایف کانال طحال ( به جز هضم و جذب غذا ) نگه داشتن اعضای بدن در محل اصلی شان است و زمانی که دچار ضعف میشود، طبعا" در محل اصلیشان دچار افت می شوند و علائمی مانند غبغب، افتادگی پوست صورت و زیر چشم ایجاد می گردد.

طب چینی معتقد است كه استحكام و خاصیت ارتجاعی پوست صورت وابسته به میزان كافی انرژی چی (QI) و خون در پوست صورت و عضلات زیرپوستی است كه صورت را جوان نگه می دارد. به همین علت با گذشت زمان، این انرژی به تدریج كاهش یافته و باعث كاهش تغذیه، لطافت و رطوبت پوست می شود. سپس خطوط ریز در صورت ظاهر می گردد و پوست صورت می افتد و حالت كیسهای و پف زیر چشمها آشكار می شود.

جای جوشهای صورت هم با این روش بر طرف خواهد شد .یکی از ساده ترین مواردی که با این روش می توان درمان دراز مدتی انجام داد و به راحتی جواب گرفت، بر طرف کردن آکنه و حتی آکنه های شدید است.

مقایسه روش زیبایی صورت در طب چینی : 
این روش زیبایی صورت بسیار مقرون به صرفه تر نسبت به سایر روشهای درمانی زیبایی صورت بوده و اثر بخشی آن نیز بسیار قابل لمس و ماندگارتر می باشد. افرادی که از این روش استفاده کرده اند، بسیار راضی بوده، همین افراد قبلا" از روشهای دیگر درمانی هم استفاده کرده بودند و می گویند که واقعا" روش زیبایی صورت با طب چینی متفاوت، اثر بخش و طبیعی می باشد.در واقع به جای تزریق انواع ژل و بوتاکس که اولا ناپایدار بوده و ثانیا عوارض گوناگونی را به همراه دارد، در طب سوزنی بدن را وادار به ساختن کلاژن طبیعی می کند و از این طریق موجب جوان سازی پوست می شود.


کلینیک تخصصی طب سوزنی 

دکتر عباس انصاری


طب سوزنی تخصصی- امبدینگ- پوست- زیبایی و تناسب اندام با دستگاه های کویتیشن و لیزر- رفع موهای زائد با لیزر همراه با طب سوزنی (جهت جلوگیری از رشد مجدد موها) 

دکتر ابوالقاسم مختاری


جوانسازی با هایفو و آر اف فرکشنال- کاشت نخ در صورت- لیزر موهای زائد 

دکتر مریم نظری


دکترای تغذیه و رژیم درمانی 

محمدرضا سرلک


ماساژ درمانگر 

دارای گواهینامه بین المللی از فدراسیون پزشکی-ورزشی جمهوری اسلامی ایران مدرک ماساژ از Qalcert انگلستان مدرک ارزیابی اسکلتی از هیئت پزشکی- ورزشی استان تهران مدرک آب درمانی از فدراسیون جهانی پزشکی-ورزشی و انجمن علمی پزشکی-ورزشی ایران 

آدرس

نشاني: تهران- سعادت آباد- میدان کتاب- ابتدای بلوار کوهستان- پلاک 28- طبقه فوقانی داروخانه دکتر شاهرودی- کلینیک طب سوزنی 

شماره تماس: 26767205 -021 و 22386501-021 و 09106642920

My Newsletter

مقالات ویژه سایت دکتر انصاری

teb1

teb2

teb3

teb4

teb5

teb6

teb7

This website was built using N.nu - try it yourself for free.    (Click here to renew the premium)(info & kontakt)