مزایای طب سوزنی

طب سوزنی
در حدود پنج هزار سال است که طب سوزنی در درمان بیماری ها در سراسر دنیا استفاده می شود و گفته می شود که زادگاه آن کشور چین بوده است. چینی های باستان معتقد بودند که بدن انسان علاوه بر گوشت و پوست و استخوان، دارای کالبد انرژتیک است و انرژی در کانالهایی به نام مریدین جریان دارد. جالب است بدانید که امروزه با روش های علمی و دستگاههای الکترونیکی پیشرفته قابل رویت شده اند.

همانطور که آب در رودخانه ها جریان دارد ، انرژی نیز در کانالها ( مریدین ها ) در گردش است. تا زمانی که انرژی جاری است و مانعی در سر راه آن قرار نگرفته است، شبیه دوران کودکی، بیماری وجود ندارد و شخص سالم است، ولی همین طور که بزرگتر می شویم و تحت تاثیر عوامل خارجی و داخلی مانند مواد شیمیایی محیطی، تغذیه نامناسب ، استرس ، آلودگی صوتی، عدم تحرک و ..... قرار می گیریم ، این آلودگی ها مانند زباله هایی جریان انرژی را متوقف یا کند می کنند در نتیجه ، بیماری شروع می شود .

طب سوزنی از راه فرو بردن سوزن هایی به نقاط خاصی از بدن و تحریک این نقاط باعث درمان بیماری می شود.این شاخه از طب ، از چند دهه قبل در سراسر جهان گسترش یافته و نه تنها به عنوان داروی بیهوشی در بسیاری از عمل های جراحی ، بلکه در درمان بسیاری از بیماری ها موثر است که در برابر درمان های کلاسیک مقاوم هستند. علاوه بر اینکه طب سوزنی عوارض جانبی که به طور شایع در دارو درمانی دیده می شود را ندارد. در عین حال، ساده، سالم و از نظر اقتصادی نیز کاملا مقرون به صرفه است .

طب سوزنی اگر چه به آرامی، ولی مطمئنا جایگزین یا مکمل درمان کلاسیک بیماری ها خواهد شد و امروزه بسیاری از دانشگاه ها، بیمارستان ها و بخش های تحقیق و درمان ، درباره طب سوزنی مطالب بسیار سودمندی ارائه کرده اند .در گذشته ، در خصوص چگونگی اثر بخشی طب سوزنی پاسخی قطعی وجود نداشت، اما امروزه محققان پاسخ این پرسش را یافته اند که ذیلا به اختصار به آن اشاره می شود :

پس از چندین دهه تحقیق و بررسی روی کارکرد سیستم عصبی ، هنوز میزان آگاهی ما اندک است، بویژه در ارتباط با طب سوزنی که از راه سیستم عصبی برروی بیماری های مختلفی با مکانیسم های گوناگون تاثیر می گذارد .اثرات طب سوزنی به دو صورت subjective ( خود شخص احساس می کند) و objective ( اثرات درمانی سوزن زدن) است :

الف : اثرات subjective
یکی از تاثیرات سوزن ها ، احساس درد خفیف در محل نفوذ سوزن و اثر دیگر ، احساسی است که به زبان چینی به آن deji (دجی ) می گویند. این کلمه معادل دقیقی در فارسی ندارد. ولی معمولا به « گرفتن » تعبیر می شود. دجی که بیمار آن را درک می کند، مجموعه ای از بی حسی ، سنگینی ، سوزش مختصر و احساس اتساع است . همچنین، این احساس ممکن است علاوه بر آن نقطه، در مسیر کانال مربوطه ( مجرای عبور انرژی در بدن ) نیز درک شود .

ب : اثرات objective
اثراتی است که درمانگر آنها را درک می کند.

اثر تسکین درد
از بهترین اثرات شناخته شده طب سوزنی ، اثر بی حسی (تسکین درد ) است . این اثر طب سوزنی از راه بالارفتن آستانه درد است. اثر تسکین درد، پایه و اساس طب سوزنی است و از این اثر در التهاب دردناک مفاصل و سردرد ، کمردرد، دندان درد و غیره استفاده می شود. فقط تعدادی از نقاط طب سوزنی در تسکین درد موثرتر است و این نشان دهنده اختصاصی بودن اثر نقاط طب سوزنی است .
اثر آرامش بخشی
سوزن زدن در نقاط خاصی ،موجب ایجاد آرامش در بیمار می شود و حتی تعدادی از بیماران پس از سوزن زدن به خواب می روند، ولی جالب اینجاست که پس از بیدارشدن ،سرحال و شاداب هستند، زیرا در نوار مغزی گرفته شده در طی درمان با طب سوزنی ،امواج دلتا و تتا کاهش یافته اند. از این خاصیت طب سوزنی در درمان بی خوابی ،اضطراب ، اعتیاد ، تشنج ، اختلالات مغزی و مشکلات رفتاری استفاده می شود .
اثر متعادل کننده
اثر هوموستاتیک یا تنظیم کننده که به معنی تنظیم ارگان های داخلی است این اثر نتیجه تنظیم اعصاب سمپاتیک و پاراسمپاتیک و غدد داخلی است. بعلاوه، تعداد زیادی مکانیسم های تعادلی در بدن برای تنظیم تنفس، ضربان قلب، فشار خون، دفع ادرار، سوخت و ساز، تعریق، دمای بدن، تنظیم یونی خون و غیره وجود دارد و این مکانیسم در بیماری های مختلف آسیب می بیند و طب سوزنی براحتی این تعادل حیاتی بدن را به حالت اولیه و نرمال بر می گرداند. این خاصیت طب سوزنی باعث درمان همزمان چندین بیماری می شود. برای مثال چنانچه شخصی برای درمان یبوست به پزشک مراجعه می کند، معالجه صورت گرفته باعث درمان نسبی بیماری های دیگراو نیز می شود .
تقویت سیستم ایمنی بدن
اثر تقویت سیستم ایمنی بدن، افزایش مقاومت در برابر بیماری هاست . این اثر از راه افزایش گلبول های سفید، آنتی بادی ها، گاماگلوبولین و غیره انجام می شود، که موجب افزایش مقاومت بدن می گردد و حتی میزان آنتی بادی ها را که به علت فعال شدن سیستم اندوتلیال آزاد می شوند، تا چهار برابر اقزایش می دهد. بنابراین، طب سوزنی برای از بین بردن عفونت بسیار موثر است .

همچنین ، طب سوزنی در مواردی چون مقاومت میکروبی به آنتی بیوتیک و حساسیت به آنتی بیوتیک ها، بیماری های مزمن که آنتی بیوتیک نمی تواند عفونت را از بین ببرد و کاهش عوارض خطرناک آنتی بیوتیک، کاربرد دارد .درکشور چین نشان داده شده است که طب سوزنی به تنهایی برای از بین بردن عفونت هایی مانند التهاب آپاندیس و گلودرد چرکی موثر است، بنابراین، از آن برای افزایش ایمنی بدن در برابر عفونت ها استفاده می شود و در مواردی که به مصرف طولانی مدت آنتی بیوتیک نیاز است ، می توانیم با طب سوزنی مصرف آنتی بیوتیک را کاهش دهیم . اثر ضد التهابی و ضد آلرژی
اثر طب سوزنی در بیماری های التهابی، مانند روماتیسم مفصلی و آرتروز و همچنین، بیماریهای آلرژی فصلی، رینیت، پسوریازیس، زگیل، گلودرد مزمن، التهاب حنجره، کهیر و خارش پوست اثبات شده است . شماری از محققان اثبات کرده اند که با طب سوزنی، آندروفین در بدن آزاد می شود که در درمان برخی از سرطان ها موثر است. اثر ضد التهابی و ضد آلرژی طب سوزنی از راه تنظیم سیستم ایمنی است .
اثر ایجاد آرامش
طب سوزنی می تواند موجب آرامش روان شود. این اثر با ایجاد تغییر درانتقال دهنده های عصبی در مغز میانی امکان پذیر می گردد، برای مثال، در بیماری پارکینسون موجب افزایش دوپامین مغز می شود . این اثر طب سوزنی باید از هیپنوتیزم و تلقین تفکیک شود، زیرا تنها 10 تا 15 در صد از افراد جامعه را می توان هیپنوتیزم کرد، در حالی که بی حسی طب سوزنی در هر فردی موثر است. برای هیپنوتیزم به آمادگی قبلی نیاز است، ولی حتی جراحی های بزرگ را هم می توان در موارد اورژانسی و بدون آمادگی قبلی با بی حسی توسط طب سوزنی انجام داد. همچنین ، تزریق ماده بی حس کننده لیدوکائین در نقاط طب سوزنی می تواند اثر طب سوزنی را از بین ببرد که نشان دهنده بی تاثیر بودن تلقین در طب سوزنی است .
اثر روی اندام های فلج شده 
طب سوزنی می تواند موجب تسریع بهبودی بیماران فلج شود، حتی روی بیمارانی که مدت ها قبل فلج شده اند، نیز موثر است، علی رغم اینکه درمان های قبلی آنها بی تاثیر بوده باشد و این اثر با تحریک سلول های شاخ قدامی نخاع و یا سلول های مغزی در ارتباط است که از یک مسیر بازخورد عمل می کند (تفسیر این روش درمانی، در پنجمین کنفرانس جهانی طب سوزنی درتوکیو ژاپن بیان شده است ).

مواردی که ذکر شد ،اثرات فیزیولوژیک طب سوزنی است چندین تئوری برای فهم مکانیزم طب سوزنی بیان شده است که بهترین آنها تئوری « دروازه درد » است این تئوری بیان می کند که درک درد توسط یک دروازه کنترل می شود و در شرایط طبیعی ،این دروازه به طور کامل باز است و پالس های درد توسط ریشه های عصبی کوچک به راحتی منتقل می شود ، ولی هنگامی که در بدن فرد سوزن فرو می بریم ( در طب سوزنی ) ، جریان عصبی دومی از محل سوزن توسط رشته های عصبی بزرگتر منتقل می شود و به سیستم عصبی مرکزی می رود، که این جریان دوم موجب بسته شدن دروازه کنترل درد می شود و احساس درد در بیمار برطرف می شود و حتی در جراحی های بزرگ مثل جراحی معده و یا جراحی ریه ، بیمار درد را احساس نمی کند. در این حالت بین جریان طبیعی انتقال درد توسط رشته های کوچک و جریان عصبی دوم توسط رشته های بزرگتر رقابت ایجاد شده و در نهایت، با انتقال جریان عصبی دومی، درد کنترل می شود. سیستم عصبی خودکار نیز در این کنترل درد دخالت دارد: این جریان عصبی توسط شبکه های عصبی سمپاتیک که در اطراف عروق وجود دارند، منتقل می شود.

30 Sep 2017


کلینیک تخصصی طب سوزنی 

دکتر عباس انصاری


طب سوزنی تخصصی- امبدینگ- پوست- زیبایی و تناسب اندام با دستگاه های کویتیشن و لیزر- رفع موهای زائد با لیزر همراه با طب سوزنی (جهت جلوگیری از رشد مجدد موها) 

دکتر ابوالقاسم مختاری


جوانسازی با هایفو و آر اف فرکشنال- کاشت نخ در صورت- لیزر موهای زائد 

دکتر مریم نظری


دکترای تغذیه و رژیم درمانی 

محمدرضا سرلک


ماساژ درمانگر 

دارای گواهینامه بین المللی از فدراسیون پزشکی-ورزشی جمهوری اسلامی ایران مدرک ماساژ از Qalcert انگلستان مدرک ارزیابی اسکلتی از هیئت پزشکی- ورزشی استان تهران مدرک آب درمانی از فدراسیون جهانی پزشکی-ورزشی و انجمن علمی پزشکی-ورزشی ایران 

آدرس

نشاني: تهران- سعادت آباد- میدان کتاب- ابتدای بلوار کوهستان- پلاک 28- طبقه فوقانی داروخانه دکتر شاهرودی- کلینیک طب سوزنی 

شماره تماس: 26767205 -021 و 22386501-021 و 09106642920

My Newsletter

مقالات ویژه سایت دکتر انصاری

teb1

teb2

teb3

teb4

teb5

teb6

teb7

This website was built using N.nu - try it yourself for free.    (Click here to renew the premium)(info & kontakt)